به گزارش اکوایران، انتخابات زودهنگام امانوئل مکرون در را به روز دنیایی از نااطمینانی برای سرمایه گذارانی گشوده است که با احتمال تغییرات بنیادین در سیاست اقتصادی فرانسه مواجه هستند.

براساس گزارشی از بلومبرگ، خواه این نتیجه حزب راست افراطی مارین لوپن را به قدرت نزدیک کند یا یک اتحاد چپ نزدیک به قدرت را، رقابت برای کنترل مجلس ملی فرانسه یکی از مهم‌ترین رقابت‌ها در طول دهه‌هاست.

سرمایه‌گذاران نگران هستند که هر برنده‌ای ممکن است استقراض‌ها را افزایش دهد؛ که اکنون خواستار بالاترین صرف ریسک روی اوراق از سال 2012 هستند و می‌پرسند که آیا نتیجه‌ای شبیه به آخرین بحران بدهی دولتی اروپا قریب الوقوع است یا خیر. سیستم انتخاباتی دو دوره‌ای در 577 ناحیه نیز بر نااطمینانی‌ها می‌افزاید.

از منظر تحلیلگران بلومبرگ، در هفته‌های پیش‌رو چهار سناریو محتمل است، که هرکدام سیاست‌هایی را به همراه دارند و پیامدهایی را برای بازارهای مالی خواهد داشت.

سناریوی اصلی: بن بست متزلزل

محتمل‌ترین نتیجه انتخابات براساس نظرسنجی‌های فعلی این است که حزب راست گرای مارین لوپن و متحدانش بزرگ‌ترین گروه در پارلمان باشند، ولی اکثریت مطلق را نخواهند داشت. در این سناریو، رهبر این حزب، جردن باردلا، به قول خود عمل می‌کند و نخست وزیر یک دولت حداقلی نخواهد بود.

این شرایط سبب ایجاد بن بست در مجلس عوام فرانسه می‌شود و احتمالا مکرون را وامی‌دارد تا یک نخست وزیر موقت انتخاب کند، که دولتی را رهبری می‌کند که بطور مداوم در معرض سقوط ناشی از رای عدم اعتماد، به خصوص درباره بودجه، قرار دارد.

سیاست مالی اندکی انبساطی‌تر خواهد شد، چراکه قانون‌گذاران در برابر کاهش هزینه‌هایی که توسط دولت مرکزی برنامه‌ریزی می‌شود مقاومت خواهند کرد، ولی فشار اتحادیه اروپا همچنان مصالحه را برای انجام حداقل‌ها تشویق می‌کند.

این نتیجه به برنامه تحول اقتصادی مکرون پایان خواهد داد. نتایج کوتاه مدت آن برای اقتصاد ممکن است محدود باشد ولی بدون اقدامات بیشتر حامی کسب‌وکار یا تغییر در قوانین کار یا آموزش‌های حرفه‌ای، بعید است پتانسیل رشد بلندمدت فرانسه بهبود یابد.

1280x853 (1)

به اعتقاد تیوفیل لگراند، استراتژیست در مدیریت مالی Natixis، در این شرایط خطر زیادی ناشی از بن بست سیاسی و عدم اطمینان وجود دارد که می‌تواند منجر به حفظ نوسانات بازار شود.

اوراق: سرمایه گذاران در این سناریو همچنان صرف ریسک بالاتری را برای نگه داری اوراق فرانسه طلب می‌کنند، بطوری که ترتیبات جدیدی در اروپا تثبیت می‌شود که در آن بدهی به انداز اقتصادهایی چون پرتغال پرریسک است.

از دید استراتژیست‌ها، اسپرد میان بازده 10 ساله فرانسه و آلمان از حدود 80 به نزدیک 70 واحد پایه کاهش می‌یابد، ولی به گفته آنها بعید است به 50 واحد پایه قبل بیانیه مکرون برای انتخابات زودهنگام بازگردد. براساس تخمین وزارت دارایی، این قیمت بالاتر استقراض می‌تواند برای دولت فرانسه پس از پنج سال حداقل 4 میلیارد یورو (معادل 4.3 میلیارد دلار) هزینه داشته باشد.

سهام: سهامی که به بازدهی بالاتر حساس هستند، از جمله بانک‌های فرانسوی، Vinci SA و Eiffage SA احتمالا آسیب خواهند دید. اما سایر سهام داخلی که نسبت به ریسک دولتی حساسیت کمتری دارند، مانند Carrefour SA، ممکن است شاهد افزایش قیمت باشند.

عملکرد بهتر لوپن: شراکت ناجور

اگر پیروزی «حزب اجتماع ملی» و متحدانش برای تشکیل یک دولت به اندازه کافی بزرگ باشد، فرانسه با شرایط موسوم به «هم زیستی» مواجه می‌شود که در آن رئیس جمهور سیاست خارجی و دفاع را کنترل می‌کند و امور داخلی و اقتصادی نیز تحت کنترل راست افراطی خواهد بود. این نتیجه دشواری خواهد بود، چراکه مکرون و لوپن دشمنان سرسختی هستند.

با وجود همه تنش‌ها اما پیامدهای سیاست اقتصادی و مالی می‌تواند ملایم‌تر از آن چیزی باشد که واکنش اولیه سرمایه‌گذاران به رای فوری ماکرون نشان می‌دهد؛ که احتمالاً بازتاب وضعیت ایتالیا در زمان نخست‌وزیر پوپولیست آن، جورجیا ملونی است.

حزب راست گرای «اجتماع ملی» برخی از پرهزینه‌ترین وعده‌های خود را تعدیل کرده است و اگر می‌خواهد برای انتخابات ریاست‌جمهوری لوپن در سال 2027 اعتبار ایجاد کند، باید از بحران مالی جلوگیری کند.  این مساله به معنای همکاری با اروپا برای مهار کسری بودجه است؛ دستاوردی بزرگ برای گروهی که اغلب بروکسل را هدف قرار داده است و زمانی از خروج از یورو حمایت می‌کرد.

1280x853

حتی در این سناریو، باردلا باید سیاست‌های پرهزینه‌ای مانند کاهش مالیات بر فروش انرژی، که تخمین زده می‌شود 12 میلیارد یورو هزینه داشته باشد، ارائه دهد تا پایه طبقه کارگری را که لوپن در سال‌های اخیر ساخته است راضی کند. این حزب ادعا می‌کند که مقابله با فرار مالیاتی و کاهش هزینه‌های مهاجران، این طرح را تامین می‌کند.

اوراق: موسسه مالی بارکلیز تخمین می‌زند که در این شرایط «صرف بازدهی» نسبت به آلمان حدود 80 واحد پایه خواهد بود. ولی با انبساط مالی بیشتر، این صرف بازدهی می‌تواند تا 100 واحد پایه نیز افزایش یابد، سطحی که آخرین بار در اعماق بحران بدهی منطقه یورو دیده شد.

سهام: مجددا این نتیجه وابسته به این است که حزب اجتماع ملی تا چه حد به موقعیت مالی محدود فرانسه فشار خواهد آورد. اگر دولت از ملونی تقلید کند، سهام سود خواهند برد. ولی اگر مبادلات اعتباری فرانسه بدتر شود، بانک‌ها، ساخت‌وساز، تاسیسات و دفاع بخش‌هایی هستند که بیشترین آسیب را خواهند دید، و سهام داخلی احتمالا نسبت به همتایان جهانی خود عملکرد ضعیف‌تری خواهد داشت.

موفقیت چپ: مخالفت با بروکسل

درحالی که تمرکزها بر راست افراطی بوده است، حزب چپگرای New Popular Front که از سوسیال دموکرات‌های طرفدار بازار تا کمونیست‌ها را دربر می‌گیرد در نظرسنجی‌ها شتاب گرفته است.

مشخص نیست که چگونه این گروه می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر سیاستگذاری داشته باشد، اما سیستم غیرقابل پیش‌بینی دو دوره‌ای انتخابات به این معنی است که نمی‌توان آن را کاملا بعید دانست. اگر NPF نقشی در سیاست گذاری داشته باشد و رادیکال‌ترین اعضای آن دست بالا را داشته باشند، احتمالا منفی‌ترین نتیجه برای بازارها رقم خواهد خورد.

در این سناریو، این ائتلاف تلاش خواهد کرد تا هفت سال اصلاحات حامی کسب‌وکار را برگرداند، درحالی که برنامه‌های هزینه‌ای گسترده و افزایش‌های بزرگ در حداقل دستمزد را اجرا خواهد کرد. درگیری با بروکسل اجتناب‌ناپذیر و بالقوه فاجعه‌بار است.

سناریوی سوم

به گفته جانسون دیویس، از مدیریت دارایی جی‌پی مورگان، برنامه این حزب نشان دهنده یک انبساط مالی بسیار گسترده و رویکرد تقابلی با اتحادیه اروپاست؛ در این شرایط، بازار هم از پیامدهای مالی در فرانسه و هم از پیامدهای گسترده‌تر برای انسجام اروپا هراس خواهد کرد.

اوراق: به گفته دیویس، این بدترین سناریو برای اوراق است و می‌تواند اسپرد را به بیش از 100 واحد پایه برساند.

سهام: این نتیجه‌ای با ریسک بالاست که درحال حاضر توسط بازارهای سهام که روی برنده شدن حزب راست گرای اجتماعی ملی متمرکز شده‌اند کمتر قیمتگذاری شده است. دولت چپ قبلی که در دهه 1980 در فرانسه مستقر بود سبب فرار سرمایه شد. برخی از تحلیلگران انتظار کاهش 20 درصدی در شاخص CAC 40 را بلافاصله پس از به وقوع پیوستن این سناریو دارند.

پیروزی مکرون

در سناریویی که براساس نظرسنجی‌ها بسیار بعید است، حزب ماکرون و متحدانش شکست‌های خود را به حداقل می‌رسانند و به عنوان بزرگترین گروه در پارلمان باقی می‌مانند. این شرایط به آنها اجازه می‌دهد کنترل محدودی را که از زمان از دست دادن اکثریت مطلق در انتخابات 2022 بر قوه مقننه داشتند، حفظ کنند.

در تئوری، رئیس‌جمهور می‌تواند دولتی را منصوب کند که برنامه اصلاحات خود را از سر بگیرد و تحکیم مالی را براساس کاهش هزینه‌های عمیق‌تر دنبال کند.

حتی اگر این اتفاق بیفتد، ماکرون احتمالا همچنان باید نشان دهد که خواسته اکثر احزاب را مبنی بر کار بیشتر برای شرایط مالی خانوارها و کمتر برای کسب‌وکارها را شنیده است، که فضای او را برای مانور در امور مالی عمومی محدود می‌کند. تهدید تجدید حیات راست یا چپ افراطی نیز نمی‌تواند برای همیشه ریشه کن شود.

به گفته جانسون دیویس، در بلندمدت، اسپرد فرانسه می‌تواند در سطوحی قرار گیرد که به لحاظ ساختاری نسبت به بیانیه انتخابات زودهنگام بالاتر است؛ در این شرایط، سرمایه گذاران با خرید اعتبارهایی با گزارش‌های اعتباری بهتر، چون اسپانیا، در شرایط بهتری خواهند بود.

اوراق: برخی تحلیلگران معتقدند این نتیجه می‌تواند به اسپردهای بازدهی اوراق اجازه دهد تا به سطح 50 واحد پایه در اوایل این ماه بازگردد.

سهام: احتمالا سهام به سرعت رشد خواهد کرد و به سطوحی خواهد رسید که قبل از انحلال پارلمان وجود داشت، بطوری که سهام داخلی در جایگاه اصلی خواهند بود.

سناریوی چهارم